Z jakiego materiału murować ścianki działowe?

Ścianki działowe murowane robi się z cegieł ceramicznych, z bloczków betonu komórkowego lub z pustaków ceramicznych.

Ścianki mogą być murowane na 1/4 cegły a zatem 6,5cm lub na 12cm. W przypadku ścian o szerokości 6,5cm, by przenieść ewentualne siły boczne co drugą lub trzecią spoinę poziomą, należy zbroić pojedynczym prętem o średnicy 8mm lub zwykłym płaskownikiem ze stali. Najczęściej ściany o gr.6,5cm możemy na stropie wykonanym z żelbetu murować w dowolnym miejscu przez wgląd na ich niewielki ciężar. Za to ścianki o gr.12cm nie powinny być murowane w dowolnie wybranym punkcie stropu z racji na własny bardzo duży ciężar. Tego typu ścianę najrozsądniej oprzeć w punkcie, w jakim pod spodem jest ściana nośna, w konstrukcji stropu jest wykonany podciąg z żelbetu lub żebro ukryte czyli zagęszczenie prętów metalowych w punkcie oparcia konstrukcji. Wielkość i rozstaw prętów powinien w projekcie przygotować projektant.

W przypadku murowania ściany działowej na istniejącym stropie będziemy mogli poniżej ścianki zbudować wzmocnienie w formie belki ze stali w formie dwuteownika albo 2 ceowników. Tego typu stalowe wzmocnienie pod ścianką zapobiegnie nadmiernym ugięciom stropu oraz pojawianiu się uszkodzeń w samej ściance. Najlżejsze ścianki murowane zbudujemy używając bloczki z betonu komórkowego. Szczególnie, kiedy zastosujemy typ 400 – gęstość objętościowa powinna wynosić 400kg/m3. Robione są bloczki o szerokościach 6,8,10 a także 12cm. Beton komórkowy ma też dobre właściwości akustyczne.

Polecam też robienie ścian działowych z pustaków Porotherm. Jeden metr sześcienny Porothermu ma wagę w granicach 800kg jest z tego powodu zdecydowanie lżejszy od typowej cegły dziurawki jakiej gęstość objętościowa ma 1400kg/m3. Zaletą pustaków Porotherm jest również niewielka ilość zaprawy wymagana do budowania z racji na ogromne wymiary pustaka. Do przygotowania 1m2 konstrukcji o gr.12cm z cegieł dziurawki potrzebujemy 48 cegieł za to konstrukcja z porothermu o gr.11,5cm to tylko 8 cegiełek na 1m2. W konstrukcjach z porothermu nie buduje się również spoin pionowych – cegły zespajane są na „pióro-wpust”.

Przeważnie przy budowaniu nowych budynków wykonujemy ściany działowe z identycznego materiału jaki został użyty na mury zewnętrzne. Ułatwia to złączenie ściany ze ścianą nośną – wysokość pustaków pozostaje identyczna. Śianki przenoszą tylko swój ciężar oraz nie możemy na nich oprzeć stropów. Warto więc jak ścianki działowe wymurowane będą po skończeniu stropów. Kiedy zajdzie potrzeba zburzenia ściany działowej przy wymianie układu funkcjonalnego pomieszczeń wolno nam taką ściankę bez strachu usunąć. W przypadku sporych obaw czy dana ściana jest konstrukcją nośną albo działową będzie trzeba poprosić o radę odpowiedniego specjalistę.